streda, 27 septembra, 2023
Úvod Blogy Zásadný obrat Igora Matoviča pri registrovaných partnerstvách

Zásadný obrat Igora Matoviča pri registrovaných partnerstvách

Všetci si ešte pamätáme na tlačovky a blogy Igora Matoviča namierené na „pomoc KDH“, v ktorých hovoril o zrade kresťanských voličov, o červenom koberci pre registrované partnerstvá, ktorý mal údajne Alojz Hlina a KDH prestierať. Tieto tlačovky sa týkali návrhu Alojza Hlinu, aby v hodnotových témach bolo voľné hlasovanie. Igor Matovič vtedy na tlačovke okrem všetkých týchto označení KDH a Hlinu za liberálov, ktorí prestierajú červený koberec pre registrované partnerstvá predstavil 5 podmienok vstupu do vlády. Jednou z týchto podmienok bol zákaz predkladania zákona o registrovaných partnerstvách. Neskôr spoločne s kresťanskou úniou tieto podmienky ešte spresnil tak, že nie len že sa zákon o RP nemôže predložiť ani ako poslanecký, ale nesmú zaň hlasovať žiadni členovia vládnej koalície. Opäť s dovetkami o tom, ako KDH zrádza svojich voličov.

Povolebné rokovania ešte ani poriadne nezačali a Igor Matovič v tomto zmenil svoj prístup o 180 stupňov a vo včerajšej debate denníka N na otázky Moniky Tódovej ohľadom hodnotových otázok úplne prebral myšlienku Alojza Hlinu a vyslovil sa za to, aby bola možnosť predkladať hodnotové otázky s voľnou rukou. (táto otázka bola pôvodne zameraná pani redaktorkou pri predkladaní zákona na ochranu života, Igor Matovič však zobral tému hodnotových otázok kompletne.)

Prepis vyjadrenia Igora Matoviča:

Monika Tódová: Bude v koaličnej zmluve to, že koaličné strany nemôžu hlasovať s opozíciou?

Igor Matovič: Tak, je to štandard koaličných zmlúv a myslím si, že úplne normálne by to tam malo byť…

Monika Tódová: …čiže chceli by ste to tam mať?

Igor Matovič: Predpokladám a hovorím ten moj návrh zrejme do tej koaličnej zmluvy bude, že v prípade hodnotových otázok ako tam nechať naozaj, že nech to je na voľno, však akože, sme raz parlamentná demokracia, vraj rozhoduje väčšina v parlamentej demokracii, nech to tam jednoducho je na voľno, aby sme tam nevytvárali achillovu pätu, aby sme si sami ju nepomenovali a ukázali Ficovi presne, že kde má udreť. A zároveň to, ono tak aj v minulosti si myslím, že to tak mohlo byť, v tých parlamentoch a napríklad by sme sa  vyvarovali toho, že v 2005 či kedy, či v januári 2006 padla vláda na Vatikánskej zmluve. Lebo keď raz dáte dokopy liberálov, alebo politickú stranu, ktorá zastupuje liberálov a potom tam dáte nejakú konzervatívnu a teraz oni pred voľbami majú svoju agendu, hodnotovú, a zrazu to koaličnou zmluvou ako keby na kuchte (tlakový hrniec s ventilom, vysvetlenie Igora Matoviča…) a keď sa tá koaličná zmluva potom urobí, tak mi to pripadá, že dobrovoľne si tá koalícia zazvára ten pretlakový ventilček, aby sa náhodou nezdvihol. A potom je to iba otázka času, že to tam v tom tlakovom hrnci sa tlačí, tlačí a raz to jednoducho buchne. A je umenie potom, že to tie 4 roky vydrží, takže, mne to naozaj pripadá, že tento hodnotový ventilček tam nechať otvorený, no a hold, parlament rozhodne.

5 podmienok Igora Matoviča teda nevydržalo ani prvé dva dni po voľbách, pretože Igor Matovič de facto prevzal rétoriku „dohody o neútočení“ v podaní Alojža Hlinu na voľné predkladanie hodnotových otázok, za čo ho predtým verejne kritizoval a označil za zradcu.

O vyjadrenie som požiadal aj Alojza Hlinu a Igora Matoviča, článok po ich prípadnom vyjadrení budem aktualizovať.

Podporte nás

Sme mediálny startup, ktorý chce vytvoriť priestor pre konzervatívne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí na pokojný a konštruktívny dialóg bez osočovania.

Zanechajte komentár

Predchádzajúci článokTváre zmeny: Igor Matovič a Boris Kollár
Ďalší článokDilema Andreja Kisku

Najčítanejšie