pondelok, 4 decembra, 2023
Úvod Blogy Tváre zmeny: Igor Matovič a Boris Kollár

Tváre zmeny: Igor Matovič a Boris Kollár

Slovensko si v uliciach vybojovalo zmenu, ktorú tento národ veľmi potreboval. V sobotu sme vo voľbách rozhodli, aká bude podstata tejto zmeny.

Ponuka „Za Slušné Slovensko“, ktorá vznikla z rovnako pomenovaných protestov a ktorú reprezentovala tzv. „Dohoda o neútočení“ jasne voľby prehrala. Z tejto dohody sa tesne nad hranicu potrebnú na vstup do parlamentu dostala iba strana ZA ĽUDÍ bývalého prezidenta Andreja Kisku a strana SaS Richarda Sulíka. Vysoký výtlak a vyjednávaciu pozíciu tu však nemôžeme očakávať.

Zle dopadla aj alternatíva v podaní Mariána Kotlebu a jeho strany ĽSNS, proti ktorej vyrástla silná protestná aktivita, čo malo za následok rapídny pokles podpory tejto strany. Tí, ktorí ju predtým podporovali, však neprešli „na druhú stranu námestia“, prešli k tretej alternatíve.

Tvárou zmeny sa stal až neuveriteľným spôsobom Igor Matovič, ktorému sekunduje Boris Kollár. Títo dvaja muži budú s najväčšou pravdepodobnosťou tvoriť kostru novej vlády, ktorá môže mať ústavnú väčšinu. Ľudia teda odmietli štandardné systémové strany a zvolili si strany neštandardné a populistické.  Do parlamentu sa dostalo niečo vyše 30 kresťanských politikov a s ostatnými konzervatívne zmýšľajúcimi politikmi budú pravdepodobne v novom parlamente tvoriť väčšinu. Silne však chýba desiatka poslancov KDH, ktorí sa do parlamentu opäť tesne nedostali. Analýzu toho, prečo sa tak stalo, si nechám na ďalší blog.

Otázka je, ako s týmto rozdelením síl v parlamente naložia poslanci. Je totiž potrebné si uvedomiť, že zloženie poslaneckého klubu OĽaNO je namiešané z viacerých, ideologicky odlišných politických subjektov a v prípade, že hlas kresťanov nebude vypočutý, môže nám vzniknúť úplne nový poslanecký klub, respektíve frakcia, ktorá by zásadným spôsobom zmenila pomer síl v novej vláde. Igor Matovič priniesol veľa kandidátov, ako sme však mali možnosť vidieť už v minulých voľbách, ovládať poslancov nie je to isté, ako ovládať kandidátov. Preto v prípade odchodu poslancov OĽaNO do iných subjektov bude rozhodujúce, ktoré subjekty to budú a akým spôsobom to zmení postavenie Igora Matoviča ako premiéra a OĽaNO ako najsilnejšej vládnej strany. S najväčšej vládnej strany sa totiž veľmi rýchlo môže stať strana, ktorá bude hrať druhé husle, ak by sa napríklad kresťanskí poslanci zjednotili do jedného klubu (nie nutne strany). Možno by to bolo aj vítané zjednotenie.

Zjednotenie kresťanov je totiž to, čo na Slovensku potrebujeme najviac. Nemusí to byť nutne zjednotenie do jednej strany, ale zjednotenie do jedného bloku. Aby nebojoval kresťan proti kresťanovi, aby nebol priestor v kresťanských diskusiách toxickejší ako vzduch na mítingu Kotlebovcov.

V závere chcem pogratulovať všetkým kresťanským kandidátom, ktorí sa prebojovali do parlamentu a veľká vďaka patrí aj všetkým kresťanským kandidátom z KDH, ktorí odviedli v kampani slušnú prácu a ktorí budú aj naďalej pracovať v prospech našej krajiny.

Podporte nás

Sme mediálny startup, ktorý chce vytvoriť priestor pre konzervatívne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí na pokojný a konštruktívny dialóg bez osočovania.

Zanechajte komentár

Najčítanejšie