streda, 27 septembra, 2023
Úvod Blogy Reprodukčné práva a LGBT komunita v „ohrození“

Reprodukčné práva a LGBT komunita v „ohrození“

Prešiel týždeň od volieb, vyjednávania o zložení vlády výrazne pokročili, koronavírus prenikol aj na Slovensko a začína spôsobovať prvé problémy. Niektorí ľudia sa však zobudili do iného sveta. Sveta vybájených kresťanských fundamentalistov, ktorí obsadili parlament a idú robiť pogromy na LGBT komunitu, ako sa obáva Oľga Pietruchová, aktivistka za práva žien a expertka na rodovú rovnosť.

Hovorí o tom, že po vzore Poľska sú ohrozené tzv. „reprodukčné práva žien“. Človek by sa aj zľakol. Veru, keď sú nejaké práva ohrozené, mali by sme rozhodne spozornieť. O to viac, keď sa jedná o reprodukčné práva. Čo tento pojem vlastne skrýva? Racionálne uvažujúci človek si pod reprodukčným právom pravdepodobne predstaví právo na to mať deti. Ak by toto právo bolo ohrozované ako napríklad v Číne, kde je dovolené mať iba jedno dieťa, za každé ďalšie sa vysoko pokutuje, aplikujú sa aj nútené potraty, naozaj by som sa vydesil. Pod „reprodukčnými právami“ si však aktivisti typu pani Pietruchovej predstavujú niečo úplne iné: právo na potrat. Právo zabiť svoje nenarodené dieťa.

Aktuality.sk v dnešnom rannom podcaste varujú pred „fundamentalistickými kresťanmi“, ktorí pošlú Slovensko „Poľskou cestou“. Oľga Pietruchová varuje, že LGBT ľudia sú novodobí Židia a že sme na pokraji pogromov voči LGBT.

Títo aktivisti šíria očividnú nenávisť a klamstvá o kresťanoch. Obviňovanie z pogrom a kresťanského fundamentalizmu v tomto svetle vyznejú až absurdne.

Igor Matovič v rozhovore pre aktuality rovnako uviedol, že pripravuje tzv. „zelenú kartu“ pre hodnotové otázky z oboch táborov – liberálneho aj konzervatívneho a parlamentná väčšina rozhodne. Máme preto historickú šancu na to, aby prešiel výraznejší zákon na ochranu skutočne diskriminovanej skupiny obyvateľov, ktorá má desiatky tisíc obetí na životoch ročne len v rámci Slovenskej Republiky – nenarodené deti. Nie je pre to žiadnym prekvapením, že liberálni kolegovia volia útočnú rétoriku. Takáto rétorika je legitímna dovtedy, kým sa nezačne šíriť nenávisť. Slová Oľgy Pietruchovej sú v tomto svetle úrovňou šírenia nenávisti a strachu podobné so slovami Mariána Kotlebu o Rómoch a utečencoch. Je to nehanebný obchod so strachom. Bolo by na mieste, keby Oľga Pietruchová predložila dôkazy o chystaných pogromoch proti LGBT ľuďom, alebo aby sa ospravedlnila kresťanským poslancom, respektíve všetkým kresťanom, za tieto nehanebné obvinenia.

Rovnako tak je citeľná potreba otvorenia diskusie na tému ľudských práv, pretože obviňovanie z „ultrakonzervativizmu“ a náboženského fundamentalizmu je za hranicou slušnej a racionálnej diskusie, dá sa hovoriť až o hystérií a šírení strachu a nenávisti. Redakcia Konzervatívneho priestoru sa od takejto terminológie dištancuje a vyzýva na pokojnú a konštruktívnu diskusiu a vyzýva, aby liberálni kolegovia neporovnávali závažnosťou hodnotové otázky registrovaných partnerstiev a umelého prerušenia tehotenstva. Pretože tieto otázky skutočne nie sú rovnocenné a nikdy rovnocenné nebudú. Súčasná Slovenská legislatíva nijako nediskriminuje LGBT osoby a tvrdiť opak je síce legitímne, ale vykonštruované práva nemajú a ani nemôžu mať rovnakú váhu ako ľudské práva ukotvené v medzinárodných dokumentoch a v ústave SR.

Prístup médií je v tomto opačný. Napriek tomu, že konzervatívne a kresťanské hodnoty majú väčšinovú podporu verejnosti, mediálne pokrytie tejto témy tomu nenasvedčuje. Väčšina médií nie je nezávislá a zastáva silne liberálne názory, konzervatívne médiá majú oproti nim značný deficit.

Dôležité v najbližších mesiacoch bude vytvorenie platformy, na ktorom môže prebiehať kultivovaný dialóg medzi konzervatívnym a liberálnym spektrom. Otázka je, či budú liberálni kolegovia ochotní túto diskusiu s nami viesť a či bude táto diskusia objektívne pokrytá.

Podporte nás

Sme mediálny startup, ktorý chce vytvoriť priestor pre konzervatívne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí na pokojný a konštruktívny dialóg bez osočovania.

Zanechajte komentár

Predchádzajúci článokDilema Andreja Kisku
Ďalší článokAko vidím budúcnosť KDH

Najčítanejšie