Úvod Blogy Ku dňu pamiatky obetí holokaustu

Ku dňu pamiatky obetí holokaustu

Dnes je to presne 75 rokov, čo červená armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. V tento deň si spoločne spomíname na obete holokaustu, na hrôzy, ktoré dokáže vyvolať nenávisť a zaslepenosť. Dnes si pripomíname milióny obetí, ktoré hrozným spôsobom trpeli a ďalšie desiatky miliónov životov, ktoré boli zničené. Hrôzy vojny aj dnes otriasajú týmto svetom, preto je o to viac potrebné stať sa hlasom, ktorý volá po zmierení a ukončení vojen.

Predzvesť hrôzy:

List Edity Steinovej (sv. Terézia Benedikta od Kríža, +1942, Auschwitz Birkenau) adresovaný jeho svätosti Piovi XI z roku 1933:

Svätý Otče, ako dieťa židovského národa, ktoré jedenásť rokov z Božej milosti je zároveň dieťaťom Katolíckej Cirkvi, odvažujem sa pred otcom všetkého kresťanstva vysloviť to, čo trápi milióny Nemcov.

Už týždne vidíme, že sa v Nemecku dejú veci, ktoré odporujú každej spravodlivosti a ľudským právam, pričom o kresťanskej láske k blížnemu nemožno ani hovoriť. Počas mnohých rokov nacionálno-socialistickí vodcovia hlásali nenávisť voči Židom. Nakoľko teraz odovzdali vládu do ich rúk a do rúk zástupov ich priaznivcov – medzi nimi sú, samozrejme, dokázateľní zločinci – a ozbrojili ju, osivo tejto nenávisti vyklíčilo.

 Že sa stali výtržnosti, vláda ešte pred krátkym časom pripustila. V akom rozsahu, o tom si nemôžeme vytvoriť obraz, lebo verejná mienka je umlčaná. Ale po posúdení toho, čo mi je známe cez osobné vzťahy, sa nejedná v žiadnom prípade o ojedinelé výnimky.

 Pod tlakom hlasov spoza hraníc prešla vláda k „miernejším“ metódam. Vydala heslo, že sa „žiadnemu Židovi neskriví vlas na hlave.“ Ale svojím vyhlásením bojkotu, že ľuďom berie hospodárske zabezpečenie, občiansku česť a ich vlasť, privádza mnohých do zúfalstva. Počas posledného týždňa som sa súkromnou cestou dozvedela o piatich prípadoch samovrážd kvôli týmto opatreniam. Som presvedčená, že sa jedná o všeobecný jav, ktorý bude vyžadovať ešte viac obetí. Je poľutovaniahodné, že nešťastníci už nemajú vnútornú silu, aby niesli svoj osud. Ale zodpovednosť leží predsa vo veľkej miere v rukách tých, ktorí to dohnali tak ďaleko. A padá i na tých, ktorí pritom mlčia.

 Všetko čo sa denne deje, vychádza od vlády, ktorá sa volá „kresťanská.“ Týždne očakávame a dúfame, nielen Židia, ale tisícky katolíkov v Nemecku, a myslím, že na celom svete, že Kristova Cirkev zodvihne svoj hlas, aby zastavila zneužívanie Kristovho mena. Či nie je zbožšťovanie rasy a štátnej moci, ktoré denne vtĺka cez rozhlas masám práve toto, otvorenou herézou? Nie je zničujúci boj proti židovskej rase potupením najsvätejšieho človečenstva nášho Spasiteľa, najsvätejšej Panny a apoštolov? Nestojí toto všetko v otvorenom protiklade so správaním sa nášho Pána, ktorý sa ešte na kríži modlil za svojich prenasledovateľov? A nie je čiernou škvrnou v kronike tohto Svätého roka 1933, ktorý má byť rokom pokoja a zmierenia?

 My všetci, ktorí sme vernými deťmi Cirkvi a pozeráme sa na dianie v Nemecku s otvorenými očami, bojíme sa najhoršieho pohľadu na Cirkev, ak mlčanie potrvá ešte dlho. Sme i toho názoru, že toto mlčanie nebude schopné natrvalo zabezpečiť pokoj so súčasnou nemeckou vládou. Boj proti katolíkom prebieha teraz ešte v tichosti a vedie sa menej brutálnymi formami ako proti židovstvu, ale nie menej systematicky. Nepotrvá to dlho a v Nemecku žiaden katolík nebude mať svoje postavenie, keď sa bezpodmienečne neupíše novému kurzu.

 Pri nohách Vašej Svätosti, prosiac o apoštolské požehnanie

Nemeckí občania, ktorí boli privedení červenou armádou, aby videli obete holokaustu. Zdroj: getty images

Tento list sv. Terézie Benedikty, spolupatrónky Európy je silnou predzvesťou toho, čo sa udialo počas 2 svetovej vojny v nacistickom Nemecku a na okupovaných územiach. Hrôzy spôsobené ideou národného socializmu dodnes vyvolávajú zimomriavky. O to viac, že táto idea stále tlie v spoločnosti a ťažká sociálna situácia mnohých ľudí ju môže opäť nechať rozhorieť. V inej podobe, s inou tvárou, ale s tou istou podstatou. Aj na Slovensku sa niektorí politici inšpirovali ideou národného socializmu, prihlásili sa ku kresťanstvu, svojho lídra nazývali „vodca“, kričali „nech žije vodca“ (Heil dem Führer), rómov a utečencov označovali za parazitov, incestné opice. Podobne ako v liste sv. Terézie Benedikty, aj oni svoju rétoriku pod tlakom upravili, no obsah idey národného socializmu v nich nevymizol. Dnes sú druhou najsilnejšou stranou na Slovensku. V roku 1933 si nikto ani len nepredstavoval, aké hrôzy objaví červená armáda po vstupe do Osvienčimu. Rovnako tak si dnes nechceme pripustiť, kam smeruje nenávisť a idea národného socializmu, skrývajúceho sa za Všemohúceho Boha, no vo svojej podstate mu ďaleko vzdialená.

Pohľad na pece s ľudskými pozostatkami pri oslobodení Osvienčimu. Foto: Getty Images

Neprišiel som sem však dnes prorokovať, čo sa udeje, ani vyvodzovať závery. Dnes si chceme v modlitbe spomenúť na hrôzy nacizmu, prosiť Boha o odpustenie týchto zločinov a o ochranu, aby sa už nič podobné neudialo.

Telá žien v bloku 11. objavené Sovietskymi vyšetrovateľmi. Foto: Stanislaw Mucha

Pripájam sa teda k včerajšej výzve sv. Otca Františka: „Pri pohľade na túto nesmiernu tragédiu, na túto ukrutnosť, je neprípustná ľahostajnosť a je tu povinnosť pamätať. Zajtra sme všetci pozvaní ku chvíli modlitby a sústredenia, v ktorej si každý vo svojom srdci povieme: už nikdy viac, nikdy viac!“

Podporte nás

Sme mediálny startup, ktorý chce vytvoriť priestor pre konzervatívne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí na pokojný a konštruktívny dialóg bez osočovania.

Zanechajte komentár

Najčítanejšie

Poďakovanie otcovi Kuffovi, Panna Mária v tieni SMERu, SNS, Kollárovcov a Kotlebovcov.

Vari by som mohol vyzdvihnúť vedľa Panny Márie Roberta Fica, alebo Roberta Kaliňáka? Andreja Danka? Mariána Kotlebu? Borisa Kolára? Po ovocí ich poznáte. Ich ovocie je hriech, smrť. Iba Bohu patrí naša chvála. Ani jednému z politikov.

Zásadný obrat Igora Matoviča pri registrovaných partnerstvách

Všetci si ešte pamätáme na tlačovky a blogy Igora Matoviča namierené na „pomoc KDH“, v ktorých hovoril o zrade kresťanských voličov, o červenom koberci pre registrované partnerstvá,...

Otec Biskup Andrej Imrich o zmene a nastolení spravodlivosti

S otcom Biskupom Andrejom Imrichom sme sa rozprávali o volaní po zmene, o volaní po spravodlivosti. Čo však znamená nastolenie spravodlivosti, v akých oblastiach ju treba nastoliť a stojíme vôbec o ňu? Čo spôsobuje rozdelenie v spoločnosti a medzi kresťanmi? A ako spolu žiť s liberálmi? V nasledujúcich voľbách máme v rukách obrovskú zodpovednosť.