streda, 27 septembra, 2023
Úvod Blogy Dilema Andreja Kisku

Dilema Andreja Kisku

Predvolebné vyjednávania začali až neuveriteľne rýchlo. Tri strany sú pripravené vstúpiť do vlády, ostáva pre ne už iba dohodnúť si podmienky. Čaká sa iba na vyjadrenie Andreja Kisku a strany ZA ĽUDÍ.

Už v predvolebnej kampani bolo jasné, že strana ZA ĽUDÍ prišla na preplnené ihrisko. Počet opozičných strán bol vysoký a tým pádom sa znižovali šance na vstup do parlamentu pre viaceré strany. Príchod Andreja Kisku v konečnom dôsledku dopomohol stranám PS-SPOLU a KDH mimo parlament. A práve s týmito stranami chcel Andrej Kiska tvoriť jadro novej vládnej koalície.

Strany OĽaNO a Sme Rodina boli na okraji záujmu Kisku, Trubana a Hlinu. Bavili sa s nimi len s veľkou nechuťou, u Igora Matoviča pre jeho útočný a rozbíjačský spôsob politiky, u Borisa Kollára pre jeho pochybnú minulosť a populistické nápady s 25.000 bytmi, land rovermi pre každého a schovávaním dlhu mimo oficiálne čísla.

Paradoxne, dnes čiastočne aj vďaka Kiskovi samotnému a jeho neochote spojiť sa s inými stranami, aj kvôli jeho videám, ktoré značne spochybňujú jeho morálny kredit, je dnes stranou do počtu, ktorá nie je esenciálna pri zostavovaní vlády, a nad ktorou naopak ohŕňajú nos budúci koaliční partneri.

Andrej Kiska má teda pred sebou tri možnosti, z ktorých ani jedna nie je to, čo chcel.

  1. Možnosť: vstúpiť do novej, protikorupčnej populistickej vlády, kde bude v úlohe najslabšieho koaličného partnera. Táto možnosť je mu výrazne proti srsti, keď ešte pred pol rokom mal ambíciu stať sa premiérom a tvoriť jadro zmeny spoločne s PS-SPOLU a KDH.
  2. Možnosť: vstúpiť do opozície spoločne so SMER-SD a ĽSNS. Divotvornejšiu a toxickejšiu opozíciu si asi neviem predstaviť. Takýto krok by pravdepodobne znamenal rýchly rozpad Kiskovej strany a svojím voličom by musel vysvetľovať, prečo dal prednosť „mafii a fašistom“ pred vládou zmeny. Voliči by mu tento krok neodpustili.
  3. Možnosť: rezignovať na post predsedu svojej strany, skončiť s politikou a vrátiť sa k manželke do Popradu. Táto možnosť je asi najpravdepodobnejšia. V strane Andreja Kisku je mnoho ľudí, ktorí by boli schopní túto stranu viesť aj nadalej, pretože osobnostným deficitom rozhodne netrpí. A možno by sa rozpadla ako Procházkova Sieť a poslanci by sa rozdelili do iných strán. A možno by to tak bolo lepšie pre všetkých.

V každom prípade, budeme mať pomerne silnú vládu, ktorá má pred sebou ťažké výzvy, pretože zdedila štát personálne previazaný na oligarchov a mafiu. V prípade vlády s ústavnou väčšinou sa môže podariť veľa zmien. Treba len ustrážiť, aby tie zmeny neboli robené horúcou hlavou a do budúcna nám nepodmínovali fungovanie právneho štátu.

Podporte nás

Sme mediálny startup, ktorý chce vytvoriť priestor pre konzervatívne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí na pokojný a konštruktívny dialóg bez osočovania.

Zanechajte komentár

Najčítanejšie